Eğitim Danışmanlığı

Eğitim Danışmanlığı ile özel gereksinimi olan çocuk ve gençlerin bireysel eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi, var olan eğitim programının değerlendirilip bireyin yeni ihtiyaçları doğrultusunda özel düzenlemeler yapılması, eğitim sürecinin verimli olmasını sağlamaktadır. Bu hizmette, ailenin ve eğitimcinin doğru şekilde bilgilendirilmesi, yaşanabilecek zorluklar karşısında gerekli önlemlerin alınması ve eğitim sürecinin konunun uzmanlarıyla daha verimli ve problemsiz geçmesini amaçlamaktadır. Eğitim Danışmanlığında okul içerisindeki çocuk ve ergenlerin duygusal sorunları ve eğitimsel kararları doğrultusunda, zaman zaman aile/öğretmen iş birliği içerisinde destek sağlar.

Bu destek sağlanırken çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden biri de Oyun Terapisi’dir. Oyun, çocuğa hiç kimsenin öğretemeyeceği konuları, çocuğun kendi deneyimleriyle öğrenmesi yöntemidir. Oyun oynayan çocuk; zihinsel gelişimde rol oynar. Çeşitli fonksiyonlara hizmet eder. Çocuk kendisini tanımayı ve ifade etmeyi, düşünmeyi ve kendi başına karar vermeyi, sorumluluk almayı, İşbirliği içinde paylaşmayı öğrenir. Dikkatini bir noktaya toplamayı ve becerilerini organize etmeyi öğrenir. Hayal gücünü, becerilerini ve yaratıcılığını geliştirir.

Oyun terapisi, tedirgin çocukların içe atılmış isteklerini, bilinç dışı korku ve kaygılarını öğrenmek ve davranış bozukluklarını gidermek için başvurulan bir yöntemdir. Kelimeler yerine oyuncaklar kullanılarak çocuğun kendini ifade etmesi için fırsat yaratılır.

Bizimle İletişime Geçin


Skip to content